Dipladenija
To je biljka penjačica, pogodna za staklenike, a uz pažljivo obrezivanje može se uzgajati kao mala, grmolika sobna biljka. Pripada porodici Asclepiadaceae, a ima ih četrdesetak vrsta, većinom iz tropske Južne Amerike. Ime potiče od grčkih reči diploos, dvostruk i aden, žlezda. Reči se odnose na dve žlezde u plodnici cveta. Listovi su jajoloki i rastu u parovima duž stabljike. Cvetovi su u obliku trubice sa povijenim rubovima latica. Otvaraju se pri vrhu stabljike i mogu se otvoriti 3 do 4 jedan za drugim. Dipladenije su puzačice ili penjačice i ako pustite uskoro će narasti duge stabljike, koje morate oblikovati oko rešetke ili žičane mreže. Ako ih nakon cvetanja obrežete, možete ih očuvati grmolike i zbijene po nekoliko godina.
Nije lako održati tu biljku u kući jer zahteva visok stepen vlažnosti vazduha. Osim toga teško ju je nabaviti. Kupujte ih od maja pa nadalje, sa bujnim lišćem i cvetnim pupoljcima koji tek što se nisu otvorili. Ne kupujte biljke sa mutnim i požutelim lišćem.
KARAKTERISTIKE
Veličina: pažljivim obrezivanjem možete je držati velikom oko 46 cm. Ako je ne obrezujete, uskoro će doseći i 5 metara.
Rast: ako se ne obrezuje, može rasti i više od 60 cm godišnje. Doba cvetanja: od ranog leta do rane jeseni.
Svetlo: potrebno joj je mnogo svetla a podnosi i malo sunca.
Temperatura: ako se drži suvom, onda je najmanja moguća 13°C, a da bi ostala zdrava preporučljivo je 15°C. Leti joj treba 18°C. Ako je temperatura iznad 21°C pobrinite se za visoku vlažnost vazduha.
Voda: leti dobro zalivajte dva do tri puta nedeljno a zimi malo zalivajte. Preporučljivo je da biljku uvek zalivate mlakom vodom.
Čišćenje: listovi će biti čisti ako ih svakodnevno prskate. Ne služite se sjajem za lišće.
Vazduh: prilično je otporna prema različitim uslovima ali uz visoku vlažnost vazduha. Dok cveta godi joj provetravanje.
Presađivanje: ako naglo raste, u prvoj godini je morate dva do tri puta presaditi. Nakon toga presađujte ili zamenjujte površinski sloj zemlje svakog proleća.
Obrezivanje: Ako je želite održati grmolikom, svake godine podrežite nove izdanke nakon cvetanja na 5 cm. Ako je želite kao penjačicu, ostavite glavnu stabljiku a odsecite izdanke sa strane da bi biljka bila lepa.
Razmnožavanje: U proleće uzmite reznice vrhova stabljika duge 8 – 10 cm i zakorenite ih u klijalištu koje se odozdo zagreva na 25°C. Zakorenjene reznice cvetaće iste godine.
Životni vek: uz negu i pažnju trajaće dugo. Bez prave nege propašće za mesec dana. Ključ uspeha je u održavanju visoke vlažnosti vazduha.
Biljke pratilice: iako najbolje raste zasebno, može za vreme cvetanja poslužiti u mešanim nasadima.
Laka/teška: to nije biljka za početnike. Ona najbolje uspeva u stakleniku.