Cveće na balkonu, na terasi i na prozoru

Posted in Blog - Sve o cvećuUncategorized

Cveće na balkonu, na terasi i na prozoru

balkonU savremenim gradovima izgrađuje se iz godine u godinu sve više stanova sa balkonima i terasama. Oni često predstavljaju jedino mesto gde stanari mogu gajiti cveće na otvorenom prostoru. Balkoni i prozori sa cvećem bilo oni ulični ili dvorišni izuzetan su ukras. Taj mali ”vrtić” je ponos i radost stanara, a ujedno i lepa slika za prolaznike i komšije. On je ujedno svedok da tu borave ljudi kojima je priroda draga i vrlo bliska.
 
    Biljke na terasama, prozorima ili na ogradama balkona imaju vrlo loše uslove za rast. Izložene su jakim vetrovima i vrlo jakom suncu, čije delovanje pojačava i blizina zidova i prozorskog stakla. Zato treba izabrati takve sorte cveća koje nisu toliko osetljive i koje su otporne na vetar i sunčane pripeke. Pored toga, treba poznavati osnovne životne uslove pojedinih vrsta biljki i voditi računa na kom se mestu nalaze. Vrlo je važno znati na koju su stranu sveta okrenuti prozori i balkoni. Neke sorte ne podnose jaku hladovinu. One u hladu ili nikako ili vrlo slabo cvetaju. Drugima pak škodi jaka sunčana žega. Zato prilikom sađenja i nege treba ovim biljkama posvetiti posebnu pažnju.

 

 
    Ako se prozori nalaze u prizemlju ili na prvom spratu zgrade i blizu ulice može se odabrati cveće nežnijih boja i sitnijih cvetova i listova. A ako se žele ukrasiti prozori i balkoni na trećem, četvrtom ili petom spratu zgrade, a dosta su odmaknuti od ulice, treba odabrati biljke intenzivnih žarkih boja, krupnijih cvetova i listova, kao i biljke čije stabljike ne stoje uspravno već ”padaju”, jer to cveće treba da deluje na posmatrače sa veće daljine.
 
    U svakom pojedinačnom slučaju mora se posebno odlučiti koje će se biljke gajiti. Vrlo lepi efekti mogu se postići samo sa jednom jedinom vrstom i sortom kao i sa raznim kombinacijama. Na primer, sasvim niske narandžaste ”minjon georgine” sa plavim lobelijama sa prednje strane, muškatle-pelargonije u kombinaciji sa aguratumom, petunijama, tegeresom i drugim. Ove nabrojane biljke cvetaju otprilike u isto vreme i vrlo se lepo upotpunjuju bojom i uzrastom. Uz pelargonije vrlo lepo deluje i asparagus sprenger. Uspeh mnogo zavisi od ukusa, dosetljivosti i poznavanja biljnog materijala.
 
    Ako finansijska sredstva dozvoljavaju mogu se mnogo ranije zasaditi biljke u sandučiće, pa kasnije zameniti precvetale biljke drugim jednogodišnjim vrstama, koje će ostati i cvetati preko celog leta. Za rano cvetanje mogu se uspešno gajiti razne vrste lukovičastog cveća kao što su: krokusi, lale, zumbuli, narcisi.
 
    Izbor jednogodišnjeg cveća je mnogo veći nego što se to misli. Pored pelargonija i petunija koje su već isprobane za tu svrhu ima mnogo toga čime se može postići vrlo lepo šarenilo i promena, kao: astre-lepe kate niske, ageratum, lobelije, cinije, verbena, celozija, salvija-plamenčić i još mnoge druge. Ako stanar želi da se zaštiti od sunca i nepoželjnih pogleda sa strane, što je naročito važno kod balkona koji su okrenuti prema jugu, može to učiniti sađenjem penjačica. Za tu svrhu su najbolji ladolež, talijanski pasulj, mirišljava graorica, cobea-kobeja, maurandia sa zvonastim cvetovima i bršljan. Ne sme se zaboraviti i na viseće korpice, padalice, kao: zvončići-campanula isohylba, campanula Mayi, viseće muškatle-pelargonije, asparagus sprenger i mnoge druge. Biljke koje podnose najviše hlada su hortenzije, minđušice, prelepe gomoljaste begonije, bršljan, vinca major-zimzelen i asparagus sprenger.
 
    Nega cveća u sandučićima preko leta sastoji se u zalivanju, zatim prekopavanju, uklanjanju precvetalih ili suvih cvetova i listova, kao i prihranjivanju. Naročito mnogo vode potrebno je biljkama za vreme vrućih letnjih dana. Tada treba da se nakvasi i pod balkona, ali se mora pritom paziti da se biljke ne poprskaju vodom. Zaliva se uvek ustajalom mlakom vodom.

 

Start typing and press Enter to search

Vaša korpa